Efekent Haber

Felaketin boyutu yangın söndürülünce ortaya çıktı

AYDIN’IN SÖKE İLÇESİ OVACIK MEVKİİ’NDE ÖNCEKİ GÜN ÇIKAN ORMAN YANGININDA YÜZLERCE DÖNÜM TARIM VE ORMANLIK ALANLA BİRLİKTE YÜZLERCE ARILI KOVAN DA TELEF OLDU. YANGIN ESNASINDA YAKLAŞIK 10 BİN KOVAN ARI AYDIN ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI AYHAN ÖZDEMİR’İN ÇAĞRISI ÜZERİNE TOPLANAN ARICILAR TARAFINDAN GECE SAAT 03:00’E KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCU GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYE EDİLİRKEN, ALEVLER ARASINDA KALAN 1401 ARILI KOVAN DA TELEF OLDU. YANGINDAN SONRA BÖLGEDE YAPILAN İNCELEMELERDE ORTAYA ÇIKAN ACI TABLO GÖRENLERİN YÜREKLERİNİ DAĞLADI.

Felaketin boyutu yangın söndürülünce ortaya çıktı
views
28 Eylül 2020 - 18:15

Aydın’ın Söke ilçesi Ovacık Mevkii’nde önceki gün çıkan orman yangınında yüzlerce dönüm tarım ve ormanlık alanla birlikte yüzlerce arılı kovan da telef oldu. Yangın esnasında yaklaşık 10 bin kovan arı Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir’in çağrısı üzerine toplanan arıcılar tarafından gece saat 03:00’e kadar yapılan çalışmalar sonucu güvenli bölgeye tahliye edilirken, alevler arasında kalan 1401 arılı kovan da telef oldu. Yangından sonra bölgede yapılan incelemelerde ortaya çıkan acı tablo görenlerin yüreklerini dağladı.

Aydın olarak önceki gece çıkan yangında büyük bir felaket yaşandığını ve alevlerin milli parka ulaşmadan önlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Aydın ilimiz 26 Eylül gecesi son yılların en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Cumartesi günü akşam saatlerinde Söke Ovacık mevkinde başlayan yangında, gerek ormancılarımız gerekse arıcılık sektörü büyük bir imtihan verdi. Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede yüzlerce dönüm alana yayılan orman yangınında söndürme ekipleri alevlerle mücadele ederken, bölge arıcımız da yangın mahallinde bulunan yaklaşık 10 bin arılı kovanı 6 saat içerisinde güvenli bölgeye taşımayı başardı” diyerek o gece ciddi bir sınavdan geçtiklerini söyledi.

Yangın sırasında alevler arasında kalan 1401 kovan arının telef olduğunu belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Maalesef yangında arıcılarımız Gürhan Deniz’in 80, Yurdal Güldar’ın 70, Mustafa Beşparmak’ın 90, Harun Güldar’ın 50, Kayhan Fırat’ın 370, Fevzi Fırat’ın 349, Murat Fırat’ın 347 ve birlik kaydı olmayan ve isimi araştırılan bir başka arıcımıza ait 45 olmak üzere maalesef 1401 arılı kovan telef oldu. Aydın arıcımızın acısını paylaşıp Aydın Arıcıları’nın Tarım Bakanlığı’na bağlı Aydın arıcılarının resmi birliği olan Aydın Arıcılar Birliği’ne arayan AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim Başta olmak üzere AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ve MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık’a müteşekkiriz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.